Temat z pozoru wydaje się prosty – tutaj jest wilgotno, tutaj jest plama, pod spodem jest wyciek. W praktyce jednak często okazuje się, że miejsce, gdzie wyciek zaczyna być widoczny, po skuciu tynków okazuje się miejscem gdzie instalacja wodna, czy CO jest w jak najlepszej kondycji, a wilgoć jedynie spłynęła, zebrała się w tym miejscu i dlatego się ujawniła, nasiąkając w ścianę. Zdarza się też, że wyciek gdzieś jest, ale nie wiadomo gdzie, bo w skrajnych przypadkach, taki wyciek może objawić się w odczuwalny sposób na rachunkach za wodę, co wtedy? Czy warto samodzielnie brać się za poszukiwanie wycieków? Czy należy przekopać całą instalację i robić generalne remonty?
Na szczęście wykwalifikowani hydraulicy dysponują w dzisiejszych czasach sprzętem, który pozwala zlokalizować wyciek na wiele różnych sposobów, a co najważniejsze, nie zmusza nas od razu do generalnych remontów. Poszukiwanie wycieków można prowadzić na kilka różnych sposobów, oto niektóre z nich:
Metoda Wizyjna – to metoda polegająca lokalizacji wycieków poprzez wprowadzanie w trudno dostępne miejsca specjalistycznej kamery.
Metoda Termowizyjna – w tym przypadku, dzięki kamerze termowizyjnej specjalista jest w stanie określić miejsce, gdzie wyciek wodny ingeruje w temperaturę otoczenia poza obrysem rur.
Metoda Akustyczna – polega ona na zlokalizowanie wycieku dzięki wykryciu fal dźwiękowych emitowanych przez wyciek wodny.
Metoda Gazu Znacznikowego – polega na wpuszczeniu do instalacji specjalistycznego gazu i wykryciu miejsca jego ujścia przy pomocy sondy.
Metoda Kontrastu UV – poszukiwanie wycieków tą metodą odbywa się poprzez wprowadzenie do instalacji specjalnego barwnika, a miejsce jego ujścia odnajduje się przy pomocy lampy UV.